Przejdź do głównej zawartości

Pierwsza pomoc przy WYBICIU ZEBA STAŁEGO (replantacja)

Uraz na szczęście rzadki, ale bardzo poważny w skutkach. Warto więc wiedzieć, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Największe szanse powodzenia i uratowania zęba mamy wtedy, gdy zadziałamy natychmiast na miejscu zdarzenia i w ciągu godziny dotrzemy do gabinetu, w którym przyjmuje stomatolog dziecięcy.

Najlepsze rokowanie ma ząb z niezakończonym rozwojem wierzchołka, czyli młody, niedawno wyrznięty siekacz.

Uratowany ząb mimo prawidłowego postępowania niestety ma małe szanse dotrwać do wieku dojrzałego. Często i tak dochodzi do utraty zęba w późniejszym czasie z powodu resorpcji. Chodzi nam jednak o to, żeby zachować ząb w jamie ustnej jak najdłużej, żeby kość, w której rośnie ząb, miała szansę prawidłowo rozwinąć się, aby móc w przyszłości założyć w niej implant zastępujący ząb po urazie.

Postępowanie po urazie :

- nie wolno dotykać zęba za korzeń ! (chwytamy za koronę- szerszą część w kształcie łopaty)
- czysty ząb natychmiast włóż do zębodołu ( uwaga ! zwróć uwagę gdzie jest przód a gdzie tył zęba)
- jeśli jest zanieczyszczony, krótko (kilka sekund) przepłucz zimną wodą, a najlepiej mlekiem,
- po włożeniu do zębodołu każ dziecku zagryźć chusteczkę higieniczną albo zrób prowizoryczną szynę z folii aluminiowej
- jak najszybciej udaj się z dzieckiem do stomatologa dziecięcego w celu założenia szyny na zęby.

Jeśli nie uda się wprowadzić zęba na jego miejsce, należy włożyć ząb do woreczka foliowego z zimnym mlekiem krowim odtłuszczonym (do 2 %) i pilnie zgłosić się do dentysty.
Lekarz w znieczuleniu przygotuje zębodół oraz włoży do niego ząb czyli replantuje go. Potem założy szynę na zęby i napisze receptę na antybiotyk .

Przy replantacji ważna jest kwestia szczepienia przeciw tężcowi. Jeśli jest taka konieczność, należy zgłosić się do pediatry po anatoksynę tężcową.

Pamiętajcie, ważny jest CZAS i SPOSÓB PRZECHOWYWANIA, jeśli nie udało się włożyć zęba do zębodołu ( na mokro!- mleko lub ślina). Najlepszy jest specjalny płyn do przechowywania wybitego zęba. Pojemniki takie powinny być dostępne w szkołach i innych miejscach, gdzie często przebywają dzieci. Tu link do strony, gdzie można kupić taki pojemnik.
Dziecko nie powinno w czasie całej sytuacji pić ani jeść- może się okazać, że konieczna będzie sedacja lekami (dziecko do sedacji musi być na czczo).
O sedacji pisałam tu:

Uwaga! Wybity ząb mleczny nie nadaje się do ponownego osadzenia w jamie ustnej!


źr.pomocnicze: „Stomatologia dziecięca” A. C.Cameron, R.P. Widmer

Komentarze

  1. Jestem bardzo zadowolony z mojego nowego dentysty – znalazłem go za pośrednictwem strony www.centrum-stomatologii.pl. Rewelacja!

    OdpowiedzUsuń
  2. Moim zdaniem najważniejsze jest to, aby w odpowiednim czasie szukać pomocy i nie zwlekać. Obecnie jest tyle różnych metod i sposobów na uzupełnienie ubytków zębowych, że naprawdę żal z tego wszystkiego nie korzystać. Jeśli macie taki problem, to sprawdźcie gabinet stomatologiczny gdynia lub w swojej okolicy i zapiszcie się na wizytę. Po konsultacji dowiecie się, jakim sposobem można ratować Wasze zęby lub je zastąpić. Nowoczesny metod na pewno nie brakuje.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ząbkowanie- jak sobie z nim poradzić ?

Wyrzynanie zęba to powolne jego wysuwanie się z pozycji zawiązka umiejscowionego w kości pod dziąsłem do jego ustawienia się w łuku zębowym.  O tym, kiedy ząbki pojawiają się w jamie ustnej oraz o zaburzeniach ząbkowania (przedwczesnym, opóźnionym i utrudnionym wyrzynaniu) pisałam tutaj => http://mamapedodontka.blogspot.com/2018/01/kiedy-powinny-pojawic-sie-zeby-mleczne.html Ostateczne dojrzewanie i mineralizacja korzenia zęba trwa jeszcze 2-4 lata po zajęciu miejsca zęba w łuku. Korona zęba (część naddziąsłowa, widoczna w buzi) zajmuje swoją pozycję do kilku tygodni od pojawienia się ząbka. Najwięcej objawów wiąże się z samym momentem przebijania zęba przez dziąsło. Pojawiają się one zazwyczaj około tygodnia przed ukazaniem się białego punktu lub kreseczki- szkliwa brzegu siecznego ( w przypadku siekaczy) lub powierzchni żującej (w przypadku zębów trzonowych) i ustępują kilka dni po nim. Trudne ząbkowanie dotyczy najczęściej jedynek mlecznych (średnio ok 6- 9 m

Zepsute mleczaki. Próchnica wczesnego dzieciństwa w pigułce.

Takie buzie, jak ta na zdjęciu, to niestety dość częsty obraz, który widzą na co dzień lekarze pedodonci. To próchnica wczesnego dzieciństwa, próchnica „kwitnąca”. Bardzo zaawansowany proces i bardzo trudny do leczenia. Wrzucam ten post i to zdjęcie, żeby pokazać wam, do czego mogą doprowadzić niektóre- często nieświadome- błędy dietetyczne lub higieniczne i jakie to może mieć skutki dla dziecka. Albo trafienie do niewłaściwego gabinetu... Niestety wielu stomatologów- nawet młodych- nie podejmuje się leczenia małych pacjentów z próchnicą, pozostawiając ich bez profilaktyki, bez leczenia i bez edukacji, często uzasadniając, że mleczaków się nie leczy, bo wypadną (!!!). To jest dramat. Jeśli usłyszycie od kogoś takie słowa, omijajcie gabinet szerokim łukiem, bo oznacza to, że ten pan/ pani nie radzi sobie z dziećmi albo nie wie, jak sobie poradzić z leczeniem zębów mlecznych. Często trafiają do nas malutkie dzieci, nawet około 3 roku życia( i młodsze!), z bardzo chory

MIH – choroba stałych zębów siecznych i szóstek.

Zastanawialiście się, czemu Wasze dziecko ma białe, brązowe albo żółte plamy na zębach, a każda plomba niemal od razu zaczyna się kruszyć i ząb znowu się psuje? To prawdopodobnie MIH. Hipomineralizacja siekaczowo- trzonowcowa. Dopiero od niedawna stomatolodzy zaczynają się jej bardziej przyglądać i częściej rozpoznawać. Stad większa ilość rozpoznawanych ostatnio przypadków- większa ilość badań i większa świadomość lekarzy dentystów. Zęby objęte tym schorzeniem to stałe jedynki i szóstki. Choroba nie dotyczy całego uzębienia, kłów czy zębów przedtrzonowych. Może się pojawić na „piątkach” mlecznych i może być pierwszym sygnałem, że problem pojawi się też w uzębieniu stałym, ale niekoniecznie. Jak wygląda MIH ? Objawia się jako nieestetyczne przebarwienia, dołki, rowki, żółte, brązowe lub białe plamy. Mogą dotyczyć tylko jednej, dwóch albo wszystkich szóstek i/lub jedynek. Plamy na zębach w MIH są asymetryczne, dotknięte nimi szkliwo ma ostre brzegi, jest zł