Przejdź do głównej zawartości

MIH – choroba stałych zębów siecznych i szóstek.






Zastanawialiście się, czemu Wasze dziecko ma białe, brązowe albo żółte plamy na zębach, a każda plomba niemal od razu zaczyna się kruszyć i ząb znowu się psuje? To prawdopodobnie MIH. Hipomineralizacja siekaczowo- trzonowcowa. Dopiero od niedawna stomatolodzy zaczynają się jej bardziej przyglądać i częściej rozpoznawać. Stad większa ilość rozpoznawanych ostatnio przypadków- większa ilość badań i większa świadomość lekarzy dentystów. Zęby objęte tym schorzeniem to stałe jedynki i szóstki. Choroba nie dotyczy całego uzębienia, kłów czy zębów przedtrzonowych. Może się pojawić na „piątkach” mlecznych i może być pierwszym sygnałem, że problem pojawi się też w uzębieniu stałym, ale niekoniecznie.



Jak wygląda MIH ?
Objawia się jako nieestetyczne przebarwienia, dołki, rowki, żółte, brązowe lub białe plamy. Mogą dotyczyć tylko jednej, dwóch albo wszystkich szóstek i/lub jedynek. Plamy na zębach w MIH są asymetryczne, dotknięte nimi szkliwo ma ostre brzegi, jest złamane, a wypełnienia mają nieszczelności, i często wymagają naprawy. Zmiany są wyraźnie odgraniczone. Mogą przybierać różny stopień intensywności.
Towarzyszy im nadmierna wrażliwość zębów, głownie na zimne bodźce, zimne powietrze, napoje. Bolesne może być szczotkowanie zębów, stąd niedostateczna jest higiena jamy ustnej u dzieci dotkniętych MIH. Z powodu dużej porowatości szkliwa i towarzyszących jej stanów zapalnych miazgi (bakterie wnikają przez porowate szkliwo do miazgi zęba) występują trudności przy znieczulaniu zębów do leczenia stomatologicznego. Dzieci czują ból w czasie leczenia, stąd ich rosnąca niechęć do dentysty.
Najważniejszym objawem dotykającym zębów trzonowych jest gwałtowna próchnica zaraz po wyrznięciu zęba. Taka duża kruchość zębów powoduje że są one trudne do leczenia.





Co jest przyczyną ?

Choroba zębów nie ma jednoznacznego czynnika przyczynowego albo inaczej, nie został on jeszcze odkryty. Rozważa się wśród czynników etiologicznych przedłużone karmienie piersią( obecność dioksyn w mleku matki), infekcje w ciąży, leki, gorączki, zapalenia ucha środkowego, trudny poród, czynniki okołoporodowe, celiakia, astma, wcześniactwo, ciąża bliźniacza, lub połączenie czynników- np. niska masa urodzeniowa+ wcześniactwo+ zaburzenia oddychania; zapalenia ucha+ antybiotyk+ gorączki.



Leczenie


Konieczne jest przestrzeganie zasad prawidłowej diety i higieny jamy ustnej, zaleconej przez stomatologa. W gabinecie wykonuje się regularne lakierowanie zębów, stosuje się preparaty z CPP-ACP (Tooth Mousse). Można zabezpieczyć zęby, lakując je, zakładając regularnie wypełnienia, a nawet korony stalowe. Bardzo ważne jest regularne, częste odwiedzanie lekarza dentysty i żmudne naprawianie uszkodzonych wypełnień. Czasem konieczne okazuje się usunięcie zęba, po konsultacji z ortodontą. Po osiągnięciu wieku dojrzałego, wykonuje się na przebarwione zęby licówki porcelanowe lub korony. Leczeniem może być też mikroabrazja ( wytrawienie+ wypolerowanie zewnętrznej warstwy szkliwa) lub wybielanie, jednak często nie przynosi ono satysfakcjonyjących efektów.

Komentarze

  1. Przyczyna moze być celiakia lub celiakia utajona (bez biegunek, bolu brzucha). Celiakia powoduje niedobory witamin i minerałów stąd próchnica.

    OdpowiedzUsuń
  2. http://www.centrum-stomatologii.pl to najlepszy dentysta, któremu ufam bardziej niż byłej żonie! :D A tak poważnie, świetni specjaliści – polecam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Centrum stomatologii – w mojej ocenie to najlepsi dentyści. www.centrum-stomatologii.pl oferuje szereg kompleksowych usług.

    OdpowiedzUsuń
  4. Miałem ten problem jako dziecko. Ale dowiedziałem się dopiero jako osoba dorosła gdzie jedna z szóstek została już usunięta z powodu zniszczenia. Teraz chodząc do www.dentystagdynia.pl z dziećmi wiem że taka sytuacja się u nich nie powtórzy. Sam też wiem że jestem pod najlepszą opieką.

    OdpowiedzUsuń
  5. Fachowwa pomoc w gabinetach ortodontycznych https://dentalcomfort.pl/

    OdpowiedzUsuń
  6. zenujące są te upośledzone reklamy

    OdpowiedzUsuń
  7. Jaki stan zęba musi spowodować usunięcie go?
    Moja córka ma 4 szóstki w takim stanie. Jedna z nich jest doszczętnie zniszczona pokruszona i ma dziury wielkości ziarenek kaszy gryczanej.
    Pani stomatolog powoedziala ze trzy są do uratowania jedna trzeba usunąć. Na jakiej podstawie podejmuje sie decyje usunięcia takiego zęba?

    OdpowiedzUsuń
  8. O matko! Trochę przerażająco to wygląda. My ostatnio byliśmy tutaj na wizycie https://www.dentystagdynia.pl/oferta/stomatologia-dziecieca/ Na szczęście wszystko jest dobrze. Kolejna kontrola za rok.

    OdpowiedzUsuń
  9. Piękny uśmiech jest Twoją wizytówką! Licówki to szybki sposób na perfekcyjne zęby. Zainwestuj w natychmiastowy efekt i śmiałość, prezentując światu swój nowy, olśniewający uśmiech! https://ochotanausmiech.pl/licowki/

    OdpowiedzUsuń
  10. Implanty zębowe Gdańsk to jedna z najbardziej zaawansowanych opcji odbudowy utraconych zębów dostępna dla pacjentów w regionie. Procedura ta polega na umieszczeniu w kości szczęki tytanowych implantów, które służą jako stabilne podparcie dla koron, mostów czy protez. Stomatolodzy w Gdańsku stosują innowacyjne techniki implantacji, które minimalizują dyskomfort pacjenta i skracają czas gojenia, zapewniając jednocześnie trwałe i estetycznie atrakcyjne rozwiązania.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zepsute mleczaki. Próchnica wczesnego dzieciństwa w pigułce.

Takie buzie, jak ta na zdjęciu, to niestety dość częsty obraz, który widzą na co dzień lekarze pedodonci. To próchnica wczesnego dzieciństwa, próchnica „kwitnąca”. Bardzo zaawansowany proces i bardzo trudny do leczenia. Wrzucam ten post i to zdjęcie, żeby pokazać wam, do czego mogą doprowadzić niektóre- często nieświadome- błędy dietetyczne lub higieniczne i jakie to może mieć skutki dla dziecka. Albo trafienie do niewłaściwego gabinetu... Niestety wielu stomatologów- nawet młodych- nie podejmuje się leczenia małych pacjentów z próchnicą, pozostawiając ich bez profilaktyki, bez leczenia i bez edukacji, często uzasadniając, że mleczaków się nie leczy, bo wypadną (!!!). To jest dramat. Jeśli usłyszycie od kogoś takie słowa, omijajcie gabinet szerokim łukiem, bo oznacza to, że ten pan/ pani nie radzi sobie z dziećmi albo nie wie, jak sobie poradzić z leczeniem zębów mlecznych. Często trafiają do nas malutkie dzieci, nawet około 3 roku życia( i młodsze!), z bardzo chory

URAZY MLECZAKÓW- NIC POWAŻNEGO CZY ZAGROŻENIE DLA STAŁEGO ZĘBA?

Pamiętacie, jak niedawno pisałam, że proszę, żebyście uważali na swoje bąble, bo dużo urazów ostatnio do nas trafia? Ładna pogoda chyba dodaje dzieciakom energii, bo co chwilę dostajemy telefony, że dziecko uderzyło się w ząbki i co teraz... Czy wiesz, co zrobić, gdy Twoje dziecko uderzy się w zęby i złamie lub zwichnie ząb? Najczęściej dzieje się to u dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne. CO WTEDY ZROBIĆ ? Pierwsza i najważniejsza sprawa, to umówić się jak najszybciej do stomatologa. Warto w swoim mieście sprawdzić, czy jest i gdzie jest najbliższe pogotowie stomatologiczne. W sytuacji urazu nie ma się do tego głowy. Najczęściej z urazami mają do czynienia stomatolodzy dziecięcy i dlatego na taki gabinet dobrze też mieć namiary. Dentysta sprawdzi, jak poważny jest uraz, jeśli będzie trzeba, zrobi zdjęcie rentgenowskie, zabezpieczy ząb lub zszynuje go ( przyklei go tymczasowo do sąsiednich zębów, żeby go ustabilizować). Niekiedy trzeba lekko spiłować ząb,