Przejdź do głównej zawartości

URAZY MLECZAKÓW- NIC POWAŻNEGO CZY ZAGROŻENIE DLA STAŁEGO ZĘBA?



Pamiętacie, jak niedawno pisałam, że proszę, żebyście uważali na swoje bąble, bo dużo urazów ostatnio do nas trafia? Ładna pogoda chyba dodaje dzieciakom energii, bo co chwilę dostajemy telefony, że dziecko uderzyło się w ząbki i co teraz...

Czy wiesz, co zrobić, gdy Twoje dziecko uderzy się w zęby i złamie lub zwichnie ząb?

Najczęściej dzieje się to u dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne.

CO WTEDY ZROBIĆ ?

Pierwsza i najważniejsza sprawa, to umówić się jak najszybciej do stomatologa. Warto w swoim mieście sprawdzić, czy jest i gdzie jest najbliższe pogotowie stomatologiczne. W sytuacji urazu nie ma się do tego głowy. Najczęściej z urazami mają do czynienia stomatolodzy dziecięcy i dlatego na taki gabinet dobrze też mieć namiary.
Dentysta sprawdzi, jak poważny jest uraz, jeśli będzie trzeba, zrobi zdjęcie rentgenowskie, zabezpieczy ząb lub zszynuje go ( przyklei go tymczasowo do sąsiednich zębów, żeby go ustabilizować). Niekiedy trzeba lekko spiłować ząb, żeby nie uczestniczył w zgryzie, a tym samym żeby nie był narażony na przeciążenie, założyć do zęba opatrunek, a czasem wystarczy plomba, gdy uraz spowodował tylko odłamanie szkliwa.

Do czasu konsultacji lekarskiej należy podawać dziecku tylko miękkie pokarmy, zwykle zalecamy miękką dietę aż do 2 tygodni po urazie (papki, żadnych pokarmów, które wymagają odgryzania).

Ząb po urazie trzeba regularnie kontrolować w gabinecie, na początku co kilka tygodni, później co kilka miesięcy- badając jego reakcję na zimno, na opukiwanie i od czasu do czasu robiąc prześwietlenie. Taki ząb może w każdej chwili obumrzeć i musimy- jeśli tak się stanie- złapać ten moment.

JAKIE OBJAWY SĄ NIEPOKOJĄCE PO URAZIE?

Przemieszczenie zęba, zwiększona ruchomość, zmiana zabarwienia na sine, ból samoistny, lub przy nagryzaniu, brak stabilizacji, ropień na dziąśle i inne cechy rozwijającego się stanu zapalnego. Mleczak po urazie może obumrzeć, zropieć, rozchwiać się jeszcze bardziej, a nawet może dojść do przedwczesnej utraty takiego zęba. Niekiedy dentysta decyduje, że to jest najlepsze rozwiązanie, usunąć ząb mleczny, żeby zminimalizować potencjalne zagrożenie dla rozwijającego się zawiązka stałego zęba.

JAKIE MOGĄ BYĆ KONSEKWENCJE URAZU?

Ząb może złamać się w obrębie korony czyli widocznej nad dziąsłem części zęba, czasem głęboko, odsłaniając nerw, lub nawet głębiej, na wysokości korzenia. Może też się przemieścić czyli zwichnąć, albo tylko naruszyć w zębodole. Czasem dochodzi do całkowitego zwichnięcia czyli wybicia. Z takim mleczakiem już nic nie zrobimy- nie wkładamy go do zębodołu, ponieważ można uszkodzić zawiązek znajdującego się w kości zęba stałego.
O wybiciu zębów stałych, które przeciwnie niż mleczaki- wkładamy jak najszybciej z powrotem do zębodołu- pisałam już na blogu.
Każdy uraz mleczaka może niestety spowodować konsekwencje dla zęba stałego. Może dojść do uszkodzenia- najczęściej w postaci przebarwienia- zęba stałego, do zahamowania jego wyrzynania lub nawet zatrzymania rozwoju zawiązka zęba stałego.
Wbite mleczaki mają szansę powtórnie się wyrznąć, jednak wbicie stanowi największe zagrożenie dla zawiązka zęba stałego. Jeśli korona zęba wychylona jest do przodu, w stosunku do tego, jak było przed uderzeniem, rokuje to gorzej, niż jeśli przechyli się w wyniku urazu do podniebienia.

Dziecko po urazie zębów, nawet mlecznych, koniecznie powinien obejrzeć dentysta- nawet jeśli nie widać uszkodzenia, każdy uraz może spowodować poważne konsekwencje dla stałych zębów.
Ząb mleczny można zwykle uratować, zakładając wypełnienie, lecząc ząb mleczny kanałowo, ale czasem nie ma innej możliwości i należy go usunąć.

Komentarze

  1. Mleczakami nie trzeba aż tak się przejmować, co nie znaczy, że wgl nie należy tego robić:)
    https://dentistica.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystko zależy jaki to jest uraz. Te poważniejsze mogą naprawdę mieć wpływ na zęby stałe potem. Lepiej wcale nie lekceważyć takich sytuacji tylko szybko zabrać malucha do stomatologa. Dentysta Gdynia to gabinet gdzie nie tylko z takimi przypadkami sobie poradzą. Mają duże doświadczenie i ogromną wiedzą a do tego podejście do każdego pacjenta.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Pogotowie dentystyczne Gdańsk to usługa zapewniająca natychmiastową pomoc w nagłych przypadkach stomatologicznych. Działa przez całą dobę, umożliwiając szybkie leczenie bólu zęba, urazów, stanów zapalnych oraz innych pilnych problemów. Wykwalifikowany zespół stomatologów jest gotowy do udzielenia profesjonalnej pomocy o każdej porze dnia i nocy. Nowoczesne wyposażenie gabinetu oraz indywidualne podejście do pacjenta gwarantują skuteczność i komfort leczenia, przynosząc szybką ulgę w nagłych sytuacjach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ząbkowanie- jak sobie z nim poradzić ?

Wyrzynanie zęba to powolne jego wysuwanie się z pozycji zawiązka umiejscowionego w kości pod dziąsłem do jego ustawienia się w łuku zębowym.  O tym, kiedy ząbki pojawiają się w jamie ustnej oraz o zaburzeniach ząbkowania (przedwczesnym, opóźnionym i utrudnionym wyrzynaniu) pisałam tutaj => http://mamapedodontka.blogspot.com/2018/01/kiedy-powinny-pojawic-sie-zeby-mleczne.html Ostateczne dojrzewanie i mineralizacja korzenia zęba trwa jeszcze 2-4 lata po zajęciu miejsca zęba w łuku. Korona zęba (część naddziąsłowa, widoczna w buzi) zajmuje swoją pozycję do kilku tygodni od pojawienia się ząbka. Najwięcej objawów wiąże się z samym momentem przebijania zęba przez dziąsło. Pojawiają się one zazwyczaj około tygodnia przed ukazaniem się białego punktu lub kreseczki- szkliwa brzegu siecznego ( w przypadku siekaczy) lub powierzchni żującej (w przypadku zębów trzonowych) i ustępują kilka dni po nim. Trudne ząbkowanie dotyczy najczęściej jedynek mlecznych (średnio ok 6- 9 m

Zepsute mleczaki. Próchnica wczesnego dzieciństwa w pigułce.

Takie buzie, jak ta na zdjęciu, to niestety dość częsty obraz, który widzą na co dzień lekarze pedodonci. To próchnica wczesnego dzieciństwa, próchnica „kwitnąca”. Bardzo zaawansowany proces i bardzo trudny do leczenia. Wrzucam ten post i to zdjęcie, żeby pokazać wam, do czego mogą doprowadzić niektóre- często nieświadome- błędy dietetyczne lub higieniczne i jakie to może mieć skutki dla dziecka. Albo trafienie do niewłaściwego gabinetu... Niestety wielu stomatologów- nawet młodych- nie podejmuje się leczenia małych pacjentów z próchnicą, pozostawiając ich bez profilaktyki, bez leczenia i bez edukacji, często uzasadniając, że mleczaków się nie leczy, bo wypadną (!!!). To jest dramat. Jeśli usłyszycie od kogoś takie słowa, omijajcie gabinet szerokim łukiem, bo oznacza to, że ten pan/ pani nie radzi sobie z dziećmi albo nie wie, jak sobie poradzić z leczeniem zębów mlecznych. Często trafiają do nas malutkie dzieci, nawet około 3 roku życia( i młodsze!), z bardzo chory

MIH – choroba stałych zębów siecznych i szóstek.

Zastanawialiście się, czemu Wasze dziecko ma białe, brązowe albo żółte plamy na zębach, a każda plomba niemal od razu zaczyna się kruszyć i ząb znowu się psuje? To prawdopodobnie MIH. Hipomineralizacja siekaczowo- trzonowcowa. Dopiero od niedawna stomatolodzy zaczynają się jej bardziej przyglądać i częściej rozpoznawać. Stad większa ilość rozpoznawanych ostatnio przypadków- większa ilość badań i większa świadomość lekarzy dentystów. Zęby objęte tym schorzeniem to stałe jedynki i szóstki. Choroba nie dotyczy całego uzębienia, kłów czy zębów przedtrzonowych. Może się pojawić na „piątkach” mlecznych i może być pierwszym sygnałem, że problem pojawi się też w uzębieniu stałym, ale niekoniecznie. Jak wygląda MIH ? Objawia się jako nieestetyczne przebarwienia, dołki, rowki, żółte, brązowe lub białe plamy. Mogą dotyczyć tylko jednej, dwóch albo wszystkich szóstek i/lub jedynek. Plamy na zębach w MIH są asymetryczne, dotknięte nimi szkliwo ma ostre brzegi, jest zł