Przejdź do głównej zawartości

Wędzidełko wargi górnej, diastema u małych dzieci- kiedy zabieg?


Wędzidełko wargi górnej to fałd błony śluzowej przebiegający od błony śluzowej wargi do dziąsła między jedynkami górnymi. Problem powstaje wtedy, gdy wędzidełko jest za krótkie i nadmiernie przyciąga wargę do dziąsła, albo jest przerośnięte, grube i mięsiste, lub ma niewłaściwy przyczep, tzn. jego włókna penetrują brodawkę międzyzębową i rozsuwają siekacze, powodując tzw. diastemę prawdziwą. Prowadzi to do stanów zapalnych dziąsła tej okolicy, recesji czyli cofania się dziąsła i próchnicy siekaczy, ponieważ utrudniona jest prawidłowa higiena.


Szpara do 2 mm najczęściej ulega samoistnemu zamknięciu po pojawieniu się stałych jedynek i dwójek (9 r. ż.), a przyczep wędzidełka unosi się ponad brodawkę. Diastema prawdziwa, o szerokości powyżej 2 mm, wymaga zabiegu chirurgicznego.
Asia, 2 lata, diastema poniżej 2 mm, obserwacja

Badaniem pomocnym w kwalifikacji do zabiegu jest pociągnięcie wargi do przodu i do góry- gdy dziąsło robi się białe w miejscu brodawki między siekaczami, tzw pull syndrom- oznacza to, że wskazane jest podcięcie wędzidełka, by uniknąć późniejszych recesji dziąsła i poprawić warunki, by prawidłowo można było dbać o higienę okolicy siekaczy górnych.

Duża diastema może stanowić też problem estetyczny oraz logopedyczny- utrudniona staje się wymowa głosek przedniojęzykowych. Przerośnięte lub za krótkie wędzidełko może utrudnić w przyszłości utrzymanie aparatu ortodontycznego ruchomego, a w wieku dojrzałym-protezy zębowej.

Szpary między pozostałymi zębami, w uzębieniu mlecznym, czyli tremy, są fizjologiczne- przestrzeń pozwala na swobodne wyrzniecie się zębów stałych w miejsce mleczaków, bez stłoczeń. Jest dzięki nim wystarczająco dużo miejsca na stałych następców.
Lidka, 5 lat, tremy

W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z dentystą, który w razie uznania, że wędzidełko wymaga frenulotomii(podcięcie) lub frenulektomii(wycięcie), pokieruje Wasze dziecko do ortodonty.
Zabieg wykonywany jest zwykle po 9 roku życia dziecka przez chirurga stomatologicznego lub periodontologa, w znieczuleniu miejscowym, najczęściej przy użyciu lasera, kautera lub skalpela. Zabieg polega na przecięciu wędzidełka, albo samej jego błony śluzowej albo wyłuszczeniu więzadeł z brodawki dziąsłowej w przypadku przyczepu penetrującego brodawkę i założeniu szwów i stabilizacji wędzidełka w prawidłowym położeniu. Może być konieczność wykonania zabiegu wcześniej niż w 8-9 r.ż., przy bardzo dużej diastemie prawdziwej, nierokującej na prawidłowe zamknięcie.

Po leczeniu chirurgicznym diastemy prawdziwej zakłada się aparat ortodontyczny, żeby zamknąć lukę.

Diastema może być również rzekoma, gdy brak zawiązków dwójek. Nie ma wtedy problemu periodontologicznego (nie występuje recesja czyli cofanie się dziąseł) a jedynie defekt estetyczny i problem logopedyczny, wymagający leczenia protetycznego, ortodontycznego albo w wieku dojrzałym -implantologicznego.

A tu zdjęcia Lidki- w uzębieniu mlecznym liczne szpary, które pięknie się zamknęły, gdy wyszły stałe siekacze. Diastema jest często dziedziczona. Ani ja ani tata Lidki nie ma diastemy, za to dziadek ma:) mogło więc być różnie.


Lidka, 2 lata


Lidka, 10 lat, już bez diastemy i trem:)  z Asią

Komentarze

  1. Dobra robota, najważniejsze jest to żeby rodzice takimi rzeczami się zainteresowali
    https://dentistica.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Ortodoncja poznan poleca https://dentalcomfort.pl/

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja bardzo chciałabym miec uśmiech jak gwaizdy telewizyjne. Dlatego postanowiłam umówić się na wziytę do gdynia dentysta. Widziałam, że mają świetnych specjalistów i wiele pięknych usmiechów na swoim koncie. Myslę, że są w stanie spełnić moje marzenie o ładnym uśmiechu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ząbkowanie- jak sobie z nim poradzić ?

Wyrzynanie zęba to powolne jego wysuwanie się z pozycji zawiązka umiejscowionego w kości pod dziąsłem do jego ustawienia się w łuku zębowym.  O tym, kiedy ząbki pojawiają się w jamie ustnej oraz o zaburzeniach ząbkowania (przedwczesnym, opóźnionym i utrudnionym wyrzynaniu) pisałam tutaj => http://mamapedodontka.blogspot.com/2018/01/kiedy-powinny-pojawic-sie-zeby-mleczne.html Ostateczne dojrzewanie i mineralizacja korzenia zęba trwa jeszcze 2-4 lata po zajęciu miejsca zęba w łuku. Korona zęba (część naddziąsłowa, widoczna w buzi) zajmuje swoją pozycję do kilku tygodni od pojawienia się ząbka. Najwięcej objawów wiąże się z samym momentem przebijania zęba przez dziąsło. Pojawiają się one zazwyczaj około tygodnia przed ukazaniem się białego punktu lub kreseczki- szkliwa brzegu siecznego ( w przypadku siekaczy) lub powierzchni żującej (w przypadku zębów trzonowych) i ustępują kilka dni po nim. Trudne ząbkowanie dotyczy najczęściej jedynek mlecznych (średnio ok 6- 9 m

Zepsute mleczaki. Próchnica wczesnego dzieciństwa w pigułce.

Takie buzie, jak ta na zdjęciu, to niestety dość częsty obraz, który widzą na co dzień lekarze pedodonci. To próchnica wczesnego dzieciństwa, próchnica „kwitnąca”. Bardzo zaawansowany proces i bardzo trudny do leczenia. Wrzucam ten post i to zdjęcie, żeby pokazać wam, do czego mogą doprowadzić niektóre- często nieświadome- błędy dietetyczne lub higieniczne i jakie to może mieć skutki dla dziecka. Albo trafienie do niewłaściwego gabinetu... Niestety wielu stomatologów- nawet młodych- nie podejmuje się leczenia małych pacjentów z próchnicą, pozostawiając ich bez profilaktyki, bez leczenia i bez edukacji, często uzasadniając, że mleczaków się nie leczy, bo wypadną (!!!). To jest dramat. Jeśli usłyszycie od kogoś takie słowa, omijajcie gabinet szerokim łukiem, bo oznacza to, że ten pan/ pani nie radzi sobie z dziećmi albo nie wie, jak sobie poradzić z leczeniem zębów mlecznych. Często trafiają do nas malutkie dzieci, nawet około 3 roku życia( i młodsze!), z bardzo chory

MIH – choroba stałych zębów siecznych i szóstek.

Zastanawialiście się, czemu Wasze dziecko ma białe, brązowe albo żółte plamy na zębach, a każda plomba niemal od razu zaczyna się kruszyć i ząb znowu się psuje? To prawdopodobnie MIH. Hipomineralizacja siekaczowo- trzonowcowa. Dopiero od niedawna stomatolodzy zaczynają się jej bardziej przyglądać i częściej rozpoznawać. Stad większa ilość rozpoznawanych ostatnio przypadków- większa ilość badań i większa świadomość lekarzy dentystów. Zęby objęte tym schorzeniem to stałe jedynki i szóstki. Choroba nie dotyczy całego uzębienia, kłów czy zębów przedtrzonowych. Może się pojawić na „piątkach” mlecznych i może być pierwszym sygnałem, że problem pojawi się też w uzębieniu stałym, ale niekoniecznie. Jak wygląda MIH ? Objawia się jako nieestetyczne przebarwienia, dołki, rowki, żółte, brązowe lub białe plamy. Mogą dotyczyć tylko jednej, dwóch albo wszystkich szóstek i/lub jedynek. Plamy na zębach w MIH są asymetryczne, dotknięte nimi szkliwo ma ostre brzegi, jest zł