Wędzidełko wargi górnej to fałd błony śluzowej przebiegający od błony śluzowej wargi do dziąsła między jedynkami górnymi. Problem powstaje wtedy, gdy wędzidełko jest za krótkie i nadmiernie przyciąga wargę do dziąsła, albo jest przerośnięte, grube i mięsiste, lub ma niewłaściwy przyczep, tzn. jego włókna penetrują brodawkę międzyzębową i rozsuwają siekacze, powodując tzw. diastemę prawdziwą. Prowadzi to do stanów zapalnych dziąsła tej okolicy, recesji czyli cofania się dziąsła i próchnicy siekaczy, ponieważ utrudniona jest prawidłowa higiena.
Szpara do 2 mm najczęściej ulega samoistnemu zamknięciu po pojawieniu się stałych jedynek i dwójek (9 r. ż.), a przyczep wędzidełka unosi się ponad brodawkę. Diastema prawdziwa, o szerokości powyżej 2 mm, wymaga zabiegu chirurgicznego.
Badaniem pomocnym w kwalifikacji do zabiegu jest pociągnięcie wargi do przodu i do góry- gdy dziąsło robi się białe w miejscu brodawki między siekaczami, tzw pull syndrom- oznacza to, że wskazane jest podcięcie wędzidełka, by uniknąć późniejszych recesji dziąsła i poprawić warunki, by prawidłowo można było dbać o higienę okolicy siekaczy górnych.
Duża diastema może stanowić też problem estetyczny oraz logopedyczny- utrudniona staje się wymowa głosek przedniojęzykowych. Przerośnięte lub za krótkie wędzidełko może utrudnić w przyszłości utrzymanie aparatu ortodontycznego ruchomego, a w wieku dojrzałym-protezy zębowej.
Szpary między pozostałymi zębami, w uzębieniu mlecznym, czyli tremy, są fizjologiczne- przestrzeń pozwala na swobodne wyrzniecie się zębów stałych w miejsce mleczaków, bez stłoczeń. Jest dzięki nim wystarczająco dużo miejsca na stałych następców.
Lidka, 5 lat, tremy |
W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z dentystą, który w razie uznania, że wędzidełko wymaga frenulotomii(podcięcie) lub frenulektomii(wycięcie), pokieruje Wasze dziecko do ortodonty.
Zabieg wykonywany jest zwykle po 9 roku życia dziecka przez chirurga stomatologicznego lub periodontologa, w znieczuleniu miejscowym, najczęściej przy użyciu lasera, kautera lub skalpela. Zabieg polega na przecięciu wędzidełka, albo samej jego błony śluzowej albo wyłuszczeniu więzadeł z brodawki dziąsłowej w przypadku przyczepu penetrującego brodawkę i założeniu szwów i stabilizacji wędzidełka w prawidłowym położeniu. Może być konieczność wykonania zabiegu wcześniej niż w 8-9 r.ż., przy bardzo dużej diastemie prawdziwej, nierokującej na prawidłowe zamknięcie.
Po leczeniu chirurgicznym diastemy prawdziwej zakłada się aparat ortodontyczny, żeby zamknąć lukę.
Po leczeniu chirurgicznym diastemy prawdziwej zakłada się aparat ortodontyczny, żeby zamknąć lukę.
Diastema może być również rzekoma, gdy brak zawiązków dwójek. Nie ma wtedy problemu periodontologicznego (nie występuje recesja czyli cofanie się dziąseł) a jedynie defekt estetyczny i problem logopedyczny, wymagający leczenia protetycznego, ortodontycznego albo w wieku dojrzałym -implantologicznego.
A tu zdjęcia Lidki- w uzębieniu mlecznym liczne szpary, które pięknie się zamknęły, gdy wyszły stałe siekacze. Diastema jest często dziedziczona. Ani ja ani tata Lidki nie ma diastemy, za to dziadek ma:) mogło więc być różnie.
Lidka, 2 lata |
Dobra robota, najważniejsze jest to żeby rodzice takimi rzeczami się zainteresowali
OdpowiedzUsuńhttps://dentistica.pl
Ortodoncja poznan poleca https://dentalcomfort.pl/
OdpowiedzUsuńJa bardzo chciałabym miec uśmiech jak gwaizdy telewizyjne. Dlatego postanowiłam umówić się na wziytę do gdynia dentysta. Widziałam, że mają świetnych specjalistów i wiele pięknych usmiechów na swoim koncie. Myslę, że są w stanie spełnić moje marzenie o ładnym uśmiechu.
OdpowiedzUsuń