Przejdź do głównej zawartości

Kiedy powinny pojawić się zęby mleczne i stałe ?



Kiedy się niepokoić, a kiedy nie?

Pierwszy ząbek mleczny pojawia się w jamie ustnej zwykle około 6 miesiąca życia. Książkowo:) Może jednak wyrznąć się kilka miesięcy wcześniej lub później.
U moich dziewczyn każda ząbkuje inaczej :)

Zwykle nie ma powodów do paniki. Dzieci nie zawsze rosną "książkowo". Coraz częściej zdarza się, że ząbek pokazuje się u dziecka dopiero po ukończeniu przez nie 1 roku życia, nawet 1,5 r.ż.
Często dzieci ząbkują podobnie do swoich rodziców- jeśli Wy ząbkowaliście późno, jest duża szansa, że Waszemu dziecku pierwszy ząbek też pokaże się w buzi później niż mówią "normy".

 Większe odstępstwa od tej normy wymagają jednak kontroli stomatologicznej i/ lub pediatrycznej. Przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne (niedoczynność przysadki lub tarczycy), niedobory witamin, krzywica.
Przedwczesne wypadanie zębów zawsze jest sygnałem alarmowym, gdyż może świadczyć o toczącej się ciężkiej chorobie ogólnej i wymaga dalszej diagnostyki.

Kiedy zaczyna się wymiana zębów?

Jeśli dziecko późno ząbkowało, później też zacznie wymieniać zęby mleczne na stałe.
Prawidłowo zęby zaczynają wypadać nie wcześniej niż około 5,5-6 roku życia i jako pierwsze zaczynają się ruszać dolne jedynki. Wtedy zaczynają się wyrzynać zęby stałe. Mniej więcej z pierwszymi dolnymi siekaczami, pojawiają się- jako ostatnie w łuku- zęby szóste, czyli pierwsze trzonowce stałe.
Uwaga! Często są mylnie brane przez rodziców za ostatnie zęby mleczne. Rodzice zakładają, że te zęby niedługo wypadną i nie przykładają wagi do odpowiedniego zadbania o nie. Przegapione, niezalakowane i niedostatecznie myte szóstki psują się i zdarza się, że taki ząb stały trzeba usunąć, gdyż u dziecka leczenie kanałowe, które u dorosłych często ratuje ząb, często nie wchodzi w rachubę, ze względu na brak współpracy i skomplikowane, niejednokrotnie długotrwałe leczenie.
Wpływ na czas wyrzynania zębów stałych ma też to, czy usunięto u dziecka zęby mleczne z powodu urazu lub infekcji. Czasem zbyt wczesna utrata zęba mlecznego może opóźnić pojawienie się stałego zęba w jego miejscu.
Gdy zęby stałe opóźniają się lub gdy po jednej stronie ząb już wyszedł, a ząb odpowiadający mu po drugiej stronie jeszcze nie, a minęło więcej niż 6 miesięcy, należy skonsultować się ze stomatologiem. Powodem może być ząb dodatkowy, zatrzymany pod dziąsłem, torbiel lub inna nieprawidłowość.
U starszych dzieci zęby stałe też potrafią pojawić się bardzo nieksiążkowo. Zęby mądrości powinny wyrzynać się około 18-20 roku życia- przypadek sprzed tygodnia, u córki koleżanki ósemka wyszła w wieku 13 lat:)



Komentarze

  1. Nakładki na zęby to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia poprawę wyglądu uśmiechu w prosty sposób. Wykonane z trwałych i estetycznych materiałów, są dopasowane do kształtu i koloru Twoich zębów, co gwarantuje naturalny efekt. Nakładki są łatwe do zakładania i zdejmowania, co daje możliwość noszenia ich tylko w wybranych sytuacjach. Dzięki nim możesz uzyskać uśmiech, o którym zawsze marzyłeś, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych zabiegów stomatologicznych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dentysta Gdańsk Jasień w klinice Neptune Dent to gwarancja dostępu do nowoczesnych rozwiązań w zakresie stomatologii. Pacjenci mogą korzystać z najnowszych technologii i materiałów, co zapewnia skuteczne i komfortowe leczenie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Stomatolog Gdańsk to specjalista, który oferuje pełen zakres usług zdrowotnych dla jamy ustnej, od profilaktyki i diagnostyki, po zaawansowane zabiegi lecznicze i chirurgiczne. Stomatolodzy w Gdańsku wykorzystują najnowsze osiągnięcia medycyny w praktyce codziennej, co umożliwia im efektywne zarządzanie zdrowiem jamy ustnej pacjentów. Regularne wizyty u stomatologa pomagają zapobiegać wielu problemom zdrowotnym, w tym próchnicy zębów i chorobom dziąseł.

    OdpowiedzUsuń
  4. Czy może być tak, że jest to też kwestia indywidualna każdego dziecka i jego rozwoju? Jestem ciekaw, kiedy pojawia się ten niepokojący moment, kiedy trzeba koniecznie zapisać się do dentysty. Oczywiście biorę również pod uwagę, że wizyta u dentysty nawet w pierwszych miesiącach życia dziecka jest wskazana. Jeśli chcecie znaleźć dobry gabinet, to zwróćcie uwagę na https://dentystagdynia.pl/ .

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ząbkowanie- jak sobie z nim poradzić ?

Wyrzynanie zęba to powolne jego wysuwanie się z pozycji zawiązka umiejscowionego w kości pod dziąsłem do jego ustawienia się w łuku zębowym.  O tym, kiedy ząbki pojawiają się w jamie ustnej oraz o zaburzeniach ząbkowania (przedwczesnym, opóźnionym i utrudnionym wyrzynaniu) pisałam tutaj => http://mamapedodontka.blogspot.com/2018/01/kiedy-powinny-pojawic-sie-zeby-mleczne.html Ostateczne dojrzewanie i mineralizacja korzenia zęba trwa jeszcze 2-4 lata po zajęciu miejsca zęba w łuku. Korona zęba (część naddziąsłowa, widoczna w buzi) zajmuje swoją pozycję do kilku tygodni od pojawienia się ząbka. Najwięcej objawów wiąże się z samym momentem przebijania zęba przez dziąsło. Pojawiają się one zazwyczaj około tygodnia przed ukazaniem się białego punktu lub kreseczki- szkliwa brzegu siecznego ( w przypadku siekaczy) lub powierzchni żującej (w przypadku zębów trzonowych) i ustępują kilka dni po nim. Trudne ząbkowanie dotyczy najczęściej jedynek mlecznych (średnio ok 6- 9 m

Zepsute mleczaki. Próchnica wczesnego dzieciństwa w pigułce.

Takie buzie, jak ta na zdjęciu, to niestety dość częsty obraz, który widzą na co dzień lekarze pedodonci. To próchnica wczesnego dzieciństwa, próchnica „kwitnąca”. Bardzo zaawansowany proces i bardzo trudny do leczenia. Wrzucam ten post i to zdjęcie, żeby pokazać wam, do czego mogą doprowadzić niektóre- często nieświadome- błędy dietetyczne lub higieniczne i jakie to może mieć skutki dla dziecka. Albo trafienie do niewłaściwego gabinetu... Niestety wielu stomatologów- nawet młodych- nie podejmuje się leczenia małych pacjentów z próchnicą, pozostawiając ich bez profilaktyki, bez leczenia i bez edukacji, często uzasadniając, że mleczaków się nie leczy, bo wypadną (!!!). To jest dramat. Jeśli usłyszycie od kogoś takie słowa, omijajcie gabinet szerokim łukiem, bo oznacza to, że ten pan/ pani nie radzi sobie z dziećmi albo nie wie, jak sobie poradzić z leczeniem zębów mlecznych. Często trafiają do nas malutkie dzieci, nawet około 3 roku życia( i młodsze!), z bardzo chory

MIH – choroba stałych zębów siecznych i szóstek.

Zastanawialiście się, czemu Wasze dziecko ma białe, brązowe albo żółte plamy na zębach, a każda plomba niemal od razu zaczyna się kruszyć i ząb znowu się psuje? To prawdopodobnie MIH. Hipomineralizacja siekaczowo- trzonowcowa. Dopiero od niedawna stomatolodzy zaczynają się jej bardziej przyglądać i częściej rozpoznawać. Stad większa ilość rozpoznawanych ostatnio przypadków- większa ilość badań i większa świadomość lekarzy dentystów. Zęby objęte tym schorzeniem to stałe jedynki i szóstki. Choroba nie dotyczy całego uzębienia, kłów czy zębów przedtrzonowych. Może się pojawić na „piątkach” mlecznych i może być pierwszym sygnałem, że problem pojawi się też w uzębieniu stałym, ale niekoniecznie. Jak wygląda MIH ? Objawia się jako nieestetyczne przebarwienia, dołki, rowki, żółte, brązowe lub białe plamy. Mogą dotyczyć tylko jednej, dwóch albo wszystkich szóstek i/lub jedynek. Plamy na zębach w MIH są asymetryczne, dotknięte nimi szkliwo ma ostre brzegi, jest zł